

PodoMedAll
Medalionów 2D
30-399 Kraków
NIP: 6762585249
E-mail: sklep@podomedall.pl
Telefon (tylko i wyłącznie dla klientów sklepu):
609420986
Leczniczy miód Manuka activon tube 25g
Opis
Leczniczy miód Manuka activon tube 25g
Obecnie miód Manuka został uznany za jeden z podstawowych środków antyseptycznych (obok opatrunków ze związkami srebra, czy PVP-jodu)
Badania te jednoznacznie wykazały, iż miód ten w porównaniu z innymi środkami odkażającymi jest skuteczny wobec wszystkich grup patogennych drobnoustrojów (działa na bakterie Gram-dodatnie i ujemne, bakterie beztlenowe i grzyby), a ponadto w odróżnieniu od np. opatrunków z chlorheksydyną i aktywnym srebrem, nie obserwuje się oporności bakterii na ten naturalnie występujący w przyrodzie antyseptyk.*
Jak działa leczniczy Miód Manuka?
-
Tworzy barierę między raną i środowiskiem zewnętrznym
-
Zapewnia wilgotne środowisko w ranie
-
Zapobiega hamowaniu procesów gojenia z powodu wysuszenia rany (opatrunek pokryty miodem nie przywiera zbyt mocno do powierzchni rany i może być bezboleśnie zmieniony)
-
Jako substancja o wysokiej osmolarności odprowadza nadmiar wody co zapobiega maceracji brzegów rany i nadmiernemu gromadzeniu się aktywnych substancji (cytokiny, proteinazy, toksyny bakteryjne) w środowisku rany
-
Redukuje nieprzyjemny zapach z rany
-
Działa skutecznie nawet wobec opornych bakterii
Rada podologa:
Często do gabinetów podologicznych trafiają osoby z wrastającymi paznokciami, którym towarzyszy silny stan zapalny, ropa i tzw. dzikie mięso (łac. caro luxurians). Jest to stan wywołany przez drażnienie tkanek miękkich (wały paznokciowe) przez wbijający się paznokieć. Taka bolesna dolegliwość wymaga odpowiedniego zajęcia się paznokciem i palcem przez specjalistę (usunięcie wrastającego fragmentu, opatrunek, zalecenie wykonywania tamponady). Nie należy palca moczyć w wodzie z szarym mydłem, używać wody utlenionej czy maści z antybiotykami. To nigdy nie przynosi pożądanych efektów. W kwestii stosowanych preparatów najbardziej skutecznym w pracy z wrastającymi paznokciami okazał się właśnie miód Manuka.
Miód Manuka i opatrunki z miodem Manuka są skuteczne wobec opornych bakterii.
Badania wykazały, że miód Manuka posiada bardzo wysokie stężenie MGO – methylglyoxalu, który działa:
-
antybakteryjnie
-
przeciwzapalnie
-
przeciwwirusowo
-
antyoksydacyjnie
-
przeciwgrzybicznie
-
antyseptycznie
Antybakteryjna aktywność miodu wiąże się głównie z działaniem nadtlenku wodoru, który powstaje pod wpływem zawartego w miodzie enzymu – oksydazy glukozy. Stężenie nadtlenku wodoru w miodzie wynosi około 1mmol/l – jest to wartość tysiąckrotnie niższa w porównaniu ze stężeniem tego antyseptyku w wodzie utlenionej. Jednak nawet tak niskie stężenie ma działanie antyseptyczne, natomiast nie wywiera toksycznego działania na gojące się tkanki. Miody o różnym pochodzeniu różnią się zdolnością do produkowania nadtlenku wodoru. Jest to związane głównie z różną zawartością oksydazy glukozy.
Miód Manuka ma działanie bakteriobójcze nawet wobec tak opornych bakterii, jak metycylinooporne gronkowce (MRSA), pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) i wankomycyno oporne enterokoki. Innym czynnikiem wpływającym na antybakteryjne właściwości miodu Manuka jest jego niskie pH. Miód obniża odczyn pH rany, powoduje zakwaszenie środowiska rany, a takie warunki nie sprzyjają rozwojowi flory bakteryjnej.
* Simka M. ”Zastosowanie miodu w leczeniu ran”, Leczenie Ran 2006, 3(4), 127-129
Dane techniczne
zastosowanie | w leczeniu |
miejsce aplikacji | na skórę |
wielkość opakowania | 25g |